Jak spędzać czas z właściwymi ludźmi? I nie spędzać z niewłaściwymi…

Jak często zdarza Ci się, że po spotkaniu z kimś czujesz się potwornie zmęczony / zmęczona i nie masz na nic ochoty? Z jakiego powodu spędzasz czas akurat z takimi osobami?

Lato, nieco mniej pracy, spokojniejszy rytm życia, więcej kontaktów z ludźmi – wspólne grillowanie, wycieczki, wypady na koncerty, wyjazdy wakacyjne. Wydaje się, że wszystko to służy odpoczynkowi. A tymczasem…po niektórych spotkaniach czujemy się „wyżęci” z energii i zmęczeni bardziej niż to uzasadnione zdroworozsądkowo. Dlaczego?

Ludzie, którzy pozbawiają energii

  • Szukasz nowej pracy bo chcesz się rozwijać a ktoś z rodziny mówi: „Daj sobie spokój, tu masz bezpiecznie i nikt cię nie wygania a w tym nowym miejscu możesz przecież nie dać sobie rady…”
  • Idziesz na kawę z koleżanką i ona przez bite półtorej godziny opowiada o swoich problemach. Próbujesz coś przedyskutować czy podpowiedzieć ale Twoja towarzyszka po prostu zrzuca emocje. Na Ciebie… Myślisz: „To tylko dzisiaj, ja dam radę a jej będzie lżej”. I zapominasz o tej sytuacji aż do…następnego wspólnego wyjścia kiedy to historia się powtarza…
  • Chwalisz się koleżance nową książką i słyszysz od niej: „Kiedy Ty to będziesz czytać? Przecież i tak nie masz czasu. Zresztą beletrystyka to bzdury, trzeba czytać mądrzejsze książki”
  • Mierzysz w sklepie letnią marynarkę. Wyglądasz w niej jak młody bóg. A towarzyszący Ci kumpel komentuje „Aleś się wystroił, wyglądasz jak laluś. No i ten kolor – przecież to po jednym założeniu będzie brudne”.
  • Rozmawiasz ze znajomymi o studiach podyplomowych. I słyszysz „Po co ci to?, przecież tego i tak nikt nie bierze pod uwagę. Tylko zmarnujesz sobie weekendy”.

To tylko przykłady. Ale jeśli czujesz, że któryś z nich jest bliski sytuacjom, w jakich się znajdujesz, to warto wyostrzyć zmysły. I podjąć przemyślaną decyzję.

Nie musisz
Przecież nie musisz utrzymywać bliskiego kontaktu z Iksem tylko dlatego, że znasz go od podstawówki. Możecie się znać. Tylko spotykać się znacznie rzadziej. Albo nawet wcale. Oczywiście pamiętaj o Iksie przy okazji życzeń imieninowych czy świątecznych. Odbieraj czasem jego telefony. Tylko ogranicz liczbę spotkań i zrób w tym czasie coś, co jest dla Ciebie lepsze.
Nie musisz także bywać na imieninach i urodzinach wszystkich krewnych. Duża rodzina może być super, ale może też „dusić”. Podtrzymaj najważniejsze tradycje rodzinne (jak spotkanie w Boże Narodzenie i na imieninach babci Feli) i delikatnie wycofaj się z pozostałych.
Nie jesteś też zobowiązany do spędzania weekendów w towarzystwie sąsiadów – nawet bardzo sympatycznych. Wystarczy jeśli zrobisz to tylko czasem.

Nie odkładaj…
…swoich potrzeb na później, a potem na kolejne później. Nie rozmnożysz minut, godzin i dni w swoim życiu. Jest ich tylko tyle, ile jest. Dziel je z rozmysłem między innych i siebie, między altruizm i egoizm, między obowiązki i przyjemności.

Kogo wybrać?
Z kim warto spędzać czas? Poszukaj osób, których towarzystwo daje Ci frajdę, energię, satysfakcję. Takich, które będą Cię wspierać w realizacji marzeń i celów (sprowadzając czasem na ścieżkę rozsądku ale nie dołując!). Bardzo często są to osoby, które również podzielają Twoje najważniejsze wartości.
Szukaj towarzystwa osób, od których możesz się czegoś nauczyć, takich, dzięki którym możesz poznawać świat i rozwijać się. I które uszanują Twoje własne tempo tego poznawania i rozwijania?
Zrób listę kilku osób, z którymi najchętniej spędzałbyś / spędzałabyś czas, które mogą być dla Ciebie inspiracją, których towarzystwo doda energii. Myśl rozsądnie (osobiste spotkanie z Królową Elżbietą II lub z Richardem Bransonem może być bardzo utrudnione) ale nie stawiaj sobie zbyt dużych ograniczeń. Jeśli masz w środowisku jakiegoś eksperta to pewnie jesteś w stanie do niego dotrzeć przez wspólnych znajomych. Jeżeli znasz kogoś, kto ma bardzo ograniczone zasoby czasowe powiedz wprost dlaczego zależy Ci na spotkaniu. Ludzie raczej przyjaźnie reagują na informację, że zależy Ci na znajomości z nimi;-)
Zastanów się co możesz robić z tymi osobami. Może kogoś wyciągniesz na kawę a kogoś innego do muzeum czy na koncert. A może zorganizujesz spotkanie, podczas którego poznasz ze sobą wartościowe osoby byście w przyszłości mogli wspólnie spędzać czas.
Pomyśl o tym co lubisz, jak i z kim chcesz spędzać swój (ograniczony) czas. Wybieraj, poznawaj, testuj i zaprzyjaźniaj się z ludźmi, których towarzystwo poprawia Ci nastrój i podnosi poziom energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *