Pytania i odpowiedzi

O coachingu

 

Kto może skorzystać z coachingu?

Każda dorosła osoba uprawniona do decydowania o sobie może zdecydować o tym, że chce pracować z coachem.

Kiedy warto skorzystać z pomocy coacha?

Wtedy, gdy Twoja strefa komfortu nie jest komfortowa… Może zmieniła się sytuacja i okoliczności a może Ty. Może zmieniasz lub chcesz zmienić pracę. Może nie osiągasz tego, co dla Ciebie ważne. Może sytuacja wymaga od Ciebie innego zachowania. Albo Ty sama / sam chcesz działać inaczej a trudno Ci to samodzielnie osiągnąć. Z pomocy coacha korzystają silni i słabsi, pracujący i niepracujący, szeregowi pracownicy i menedżerowie każdego – również bardzo wysokiego – szczebla.

Czym jest coaching?

Definicji jest wiele – wystarczy je „wyguglować”. Z mojego punktu widzenia najbardziej godne uwagi są te, które mówią o wspieraniu rozwoju, szerszym wykorzystywaniu potencjału klienta, pomaganiu klientowi w dostrzeżeniu jego zasobów i możliwości. W maju 2018 r. odpowiadałam na fejsbukowym fanpejdżu Przyjazny Coaching na pytania dotyczące coachingu. Podsumowaniem dyskusji jest tekst „O co pytaliście coacha”

Kto decyduje czego dotyczy praca coachingowa?

W coachingach dla osób prywatnych wyłącznie klient (coachee). W przypadku projektów dla firm wpływ na obszary, których dotyczy coaching ma zarówno klient (coachee) jak i pracodawca („sponsor” procesu). Natomiast treść sesji pozostaje poufna.

 

O mnie

 

Jakie masz doświadczenia zawodowe?

Pracowałam na etacie w kilku firmach – polskich i międzynarodowych. W tym czasie awansowałam od sprzedawczyni i asystentki do stanowiska dyrektora na Polskę. Od 2000 roku prowadzę własną firmę. Samodzielnie i ze współpracownikami realizowałam projekty PR-owe i promocyjne a potem edukacyjne, coachingowe, mentoringowe, doradcze i facylitacyjne.

Od kiedy jesteś coachem?

Pierwszy oficjalny coaching poprowadziłam w 2004 roku. Z obecnej perspektywy (wiedza, doświadczenie…), nie jestem pewna czy należało go tak nazywać:-) Ale nasza praca była dla klientki
pomocna…

Jakie masz uprawnienia?

Ukończyłam kurs i posiadam certyfikat coacha International Coaching Community. Jestem również po Akademii Mentora organizowanej przez międzynarodowe Stowarzyszenie Mentorów. Oraz po paru innych szkoleniach. W tym zawodzie nauka się nie kończy?

Jakie rodzaje coachingu prowadzisz?

  • Executive coaching – dla menedżerów wysokiego szczebla (członkowie zarządów i rad nadzorczych, top management)
  • Business coaching – dla menedżerów średniego szczebla i ekspertów / specjalistów.
  • Coaching „on the job” – dla osób chcących doskonalić konkretną, wybraną i widoczną podczas określonych działań kompetencję.
  • Career coaching – dla osób na rozdrożu zawodowym, chcących zaplanować bądź zmienić swoją ścieżkę kariery.
  • Life coaching – dla osób prywatnych.
  • Retirement coaching – dla osób chcących przygotować się do przejścia na emeryturę.

Nierzadko różne rodzaje coachingów splatają się ze sobą. Np. w coachingach typu executive, business i life niemal zawsze pojawiają się zarówno elementy pracy nad rozwojem kariery zawodowej jak i odniesienia do spraw osobistych / prywatnych. Dlatego nie przywiązywałabym się zanadto do nazw i podziałów. Coach pracuje dla klienta, który chce osiągnąć swój cel.Prowadzę również
Indywidualne Szkolenia Menedżerskie. To praca nieco podobna do coachingowej ale w znacznie większym stopniu „wypełniona” dostarczaniem nowej wiedzy.

Kto Cię zatrudnia?

Zarówno firmy jak i osoby prywatne. Więcej informacji na mój temat znajdziesz w zakładce Kim jestem.

 

O blogu

 

Piszesz w blogu o konkretnych osobach – podajesz imiona i branże w jakich pracują. A jeśli ktoś się domyśli kogo opisujesz?

Zawsze tak zmieniam wszystkie dane by pozostawić sens opisywanych sytuacji i zjawisk, ale by nie dało się zidentyfikować klienta (ani coachee, ani jego / jej pracodawcy). Jeśli – w pojedynczych przypadkach – postępuję inaczej, to wyłącznie po wcześniejszym uzyskaniu na to zgody klienta.

Skąd są materiały z sesji jakie pokazujesz na blogu, podsumowania, rysunki itp.?

Pochodzą z prawdziwych sesji i procesów coachingowych. Publikuję je za zgodą klientów, ale ze zmienionymi danymi albo bez przypisywania ich do konkretnej osoby.

Jak to się stało, że zaczęłaś pisać bloga?

Namówiono mnie;-) To przedsięwzięcie ma 3 „matki” – do pisania zachęcały mnie trzy wspaniałe kobiety:

  • Iwona D. Bartczak – dziennikarka, moderatorka społeczności menedżerskich (m.in. Klub Dyrektorów Finansowych Dialog, Business Dialog), autorka bloga Lepszy Biznes, Prezeska (kwiecień 2015) Spółdzielni Fabryka i3
  • Beata Sokołowska – miłośniczka oraz propagatorka zdrowia i równowagi życiowej, autorka bloga Alkaliczny Styl Życia oraz dwóch książek „Alkaliczny Styl Życia” i „Alkaliczny detoks”.
  • Katarzyna Montgomery – dziennikarka, obecnie (kwiecień 2015) Redaktor Naczelna miesięcznika „Zwierciadło”. Katarzyna namawiała mnie na bloga (o innej tematyce) już dobre kilka lat temu. Nie byłam wtedy gotowa ale ziarno zostało zasiane… Sama Jej opinia, że nadawałabym się na blogerkę, była wielkim komplementem;-)Wszystkim trzem bardzo dziękuję! Ja mam wielką frajdę a liczę, że i moi Czytelnicy również uważają tego bloga za ciekawą i wartościową lekturę…