Odpytać coacha

Od pewnego czasu jest mi jakoś “pod górkę”. Sprawy nie idą tak, jak powinny a ja odczuwam rosnące zmęczenie i zniecierpliwienie. Może by tak jakiś coach… Nawet jest taka osoba, której teksty czasem czytam ale jak się dowiedzieć, że właśnie ta będzie dla mnie dobra? Jak mądrze „zweryfikować” coacha?

Co chcesz wiedzieć?
Od lat zadaję swoim klientom – szkoleniowym, coachingowym, mentoringowym, konsultacyjnym… – pytanie „Co Pan / Pani potrzebuje o mnie wiedzieć żeby z większą łatwością podjąć decyzję o współpracy?” I za każdym razem pojawia się co najmniej wahanie. A w sytuacjach „ekstremalnych” totalne zagubienie. Tymczasem praca z coachem / mentorem to dość bliska relacja, wymagająca dużej otwartości. Warto zatem sprawdzić na ile osoba, z którą rozmawiamy, będzie nam „pasować”. Oczywiście żeby się tego dowiedzieć potrzebujesz…wiedzieć co jest dla Ciebie ważne. Ale czasem trudno tak wprost pytać o poglądy. Jak to zatem „ogarnąć”?

Pytaj o co chcesz
Jeżeli myślisz o coachingu to prawdopodobnie będą Cię interesować kwestie związane z doświadczeniem życiowym i zawodowym a nie ulubiony kolor. I nawet jeżeli interesujące Cię doświadczenia wynikają z profili zawodowych zamieszczonych w internecie, to i tak warto zapytać. Bo pytanie to nie tylko zbieranie informacji ale także poznawanie drugiej osoby poprzez jej reakcje i sposób odpowiadania.

Po audycji „Piąteczek” (Wieczór Radia TOK FM; audycja prowadzona przez red. Wojciecha Orlińskiego), której byłam gościem pod koniec stycznia, „rozkręciła” się wśród moich znajomych dyskusja dotycząca pytań, jakie warto zadać potencjalnemu coachowi. Pozbierałam je dla Was i nieco uporządkowałam:

Doświadczenie:
Od kiedy jesteś coachem?
Co jeszcze robisz zawodowo?
Jakie masz wcześniejsze doświadczenia zawodowe?
Z jakiego rodzaju klientami pracujesz?
Jakiego typu klientów masz najwięcej?
Jakie zagadnienia są przedmiotem Twojej pracy z klientami?
Jakie były Twoje najtrudniejsze „przypadki”? (kiedyś spytano mnie „czy uzdrowiła już Pani kogoś tak nienormalnego jak ja?” ;-))

Pamiętaj, że coach ma się znać na coachingu a nie na Twoich branżowych sprawach. Dobrze jednak jeżeli trochę rozumie Twoje środowisko zawodowe / życiowe.

Certyfikaty / rozwój:
Czy / jaki masz certyfikat coacha?
Jak wyglądał ukończony przez Ciebie kurs? (zwróć uwagę na liczbę dni / godzin!)
Jakie inne szkolenia rozwijające kompetencje coachingowe / mentoringowe ukończyłaś / ukończyłeś?
Jakimi metodami pracujesz?

Poglądy:
To delikatny temat ale czasem istotny dla osoby decydującej się na coaching. A jeśli coś jest dla Ciebie ważne to pytaj. Poniżej kilka „ekstremalnych” pytań z jakimi się zetknęłam (nie ze wszystkimi osobiście – trochę odpytałam kolegów i koleżanki po fachu).
Czy jesteś wierzący / jakiego jesteś wyznania?
Co myślisz o tym co dzieje się w Rospudzie? (pytanie zadane przez osobę z Augustowa, w czasie najostrzejszego konfliktu dotyczącego budowy drogi przez obszar chroniony).
Czy jesteś mężatką? (jak się potem okazało pytający próbował wywnioskować jaki jest stosunek coacha do rozwodu)
Czy wysłałaś już kogoś na terapię?

Podsumowując…
To Ty zatrudniasz coacha. I tak jak przy zakupie innych usług masz prawo pytać o wszystko, co uważasz za stosowne. Oczywiście prawem coacha jest nie odpowiedzieć na niektóre pytania. Ale nawet jeżeli nie uzyskasz odpowiedzi to zobaczysz reakcję, która może być wystarczającą informacją.
Możesz oczywiście powiedzieć „proszę coś o sobie i swojej pracy opowiedzieć”. Wtedy rozmówca samodzielnie wybierze to, co wg. niego / niej najważniejsze. Tylko to nie zawsze będzie najważniejsze dla Ciebie…
Aha, jeżeli chcesz odpytać mnie to… wiesz co zrobić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *