Czym jest wypalenie zawodowe?

Objawy wypalenia zawodowego są niespecyficzne i różnorodne. Pisałam o nich już wcześniej – informacje znajdziesz tu: http://www.przyjaznycoaching.pl/2015/04/wypalenie-zawodowe-problem-czy-fanaberia.html Warto pamiętać, że pojedyncze objawy – np. samo zmęczenie czy trudności ze snem albo bóle kręgosłupa – nie świadczą jeszcze o wypaleniu. Mogą sygnalizować jakąś inną chorobę. Jeśli jednak są długoterminowe, badania lekarskie nie pokazują żadnych konkretów a Ty obserwujesz kolejne objawy to warto zastanowić się nas swoją sytuacją zawodową. Być może właśnie tu leży przyczyna Twojego złego samopoczucia.

Niedopasowanie i stres…
…to główne przyczyny pojawiania się syndromu wypalenia zawodowego. Christina Maslach i Michael Leiter – badacze tego zjawiska – wymieniają 6 grup czynników, mogących wywołać syndrom. Są to:

  • nadmierne obciążenie pracą,
  • brak poczucia kontroli,
  • wynagrodzenie nieproporcjonalne do nakładu pracy,
  • złe relacje międzyludzkie,
  • brak sprawiedliwości, zaufania, szacunku,
  • konflikt wartości.

Jeśli jeden lub więcej spośród tych czynników występuje w Twoim środowisku pracy to są one źródłem tego, co nazywa się w wypaleniu „niedopasowaniem”. W jakichś kwestiach nie jesteś dopasowany / dopasowana do swojej pracy. Np. Ty chcesz się wywiązywać ze swoich wszystkich zadań ale tych zadań jest tak wiele, że za nic nie jesteś w stanie się wywiązać. Albo zależy Ci na dobrych relacjach międzyludzkich lecz w Twojej firmie nikt nikomu nie ufa. Niedopasowanie jest z kolei źródłem stresu. Jeśli sytuacja jest krótkotrwała to bez przyjemności, ale jakoś dajemy radę… Jeżeli jednak trwa długo lub bardzo długo (a definicja „długo” jest tu subiektywna) to prawdopodobnie kolejne objawy wypalenia będą się z czasem pojawiać jeden po drugim.

Wypalenie… i co dalej?
Cóż, potrzebna jest zmiana. Zmiana sytuacji zawodowej. Czasem także jakaś zmiana w Twoim własnym podejściu do pracy. Wiem, zmiana to zwykle trudna sytuacja. Jednak bez niej utkniesz w równie trudnej lub nawet trudniejszej sytuacji – w swojej obecnej. I będziesz niszczyć swoje zdrowie oraz radość z życia. Dlatego warto podjąć wyzwanie. Warto też skorzystać ze wsparcia psychicznego, organizacyjnego itp. Pomocni mogą być Twoi bliscy. Jeśli jednak jest taka potrzeba to skorzystaj także  z pomocy profesjonalistów – lekarza, psychologa, coacha. Więcej o tym w bliskiej przyszłości. A historie z życia osób, które dokonały takiej zmiany znajdziesz na stronie fundacji Slowlajf: http://slowlajf.org.pl/historie-z-zycia/

Tutaj znajdziesz podcast audycji o wypaleniu wyemitowanej przez RDC 5-go sierpnia 2015:
http://rdc.pl/publikacja/popoludnie-rdc-wypalenie-zawodowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *