Mentoring to styl życia

Proces uczenia się jest procesem ciągłym, trwa przez całe nasze życie. Uczymy się od rodziców i od nauczycieli, czerpiemy doświadczenie od uznanych autorytetów i od przypadkowo spotkanych ludzi. Bywa też odwrotnie – wszyscy wymienieni uczą się czegoś od nas… Czy oznacza to, że wszyscy jesteśmy mentorami?

Czasem nam się wydaje, że każdy, kto ma doświadczenie w jakiejś dziedzinie może być w tej dziedzinie mentorem. Okazuje się jednak, że mentoring to więcej niż doświadczenie i chęć dzielenia się nim. Mentoring  to sposób na życie. Najczęściej odkrywany nieco później niż we wczesnej młodości;-)

Ważne cechy  i kompetencje mentora
Doświadczenie, najlepiej życiowe i zawodowe. Tak, by znać różnorodne sytuacje i punkty widzenia. Bo dzięki temu łatwiej rozumieć i wyjaśniać świat podopiecznemu / podopiecznej (czyli mentee).
Chęć dzielenia się wiedzą  bez narzucania swoich poglądów. Oczywiste jest, że mentor swoje poglądy przedstawia. Jednak nie może ich w żaden sposób forsować. To mentee wybiera czy włącza daną opinię lub pogląd do swoich przekonań i wartości czy jednak nie.
Umiejętność komunikowania się czyli przekazywanie swoich opinii, poglądów i doświadczeń w sposób zrozumiały i „nieinwazyjny” (mamy tu na myśli przede wszystkim nie ocenianie poglądów mentee).
Uważność, bycie tu i teraz z mentee, podążanie za mentee  i  słuchanie tego  co mówi. Udzielanie szczerej informacji zwrotnej, zarówno pozytywnej, jak i tej drugiej (dla wielu „negatywnej”, dla nas „rozwojowej”).
Szacunek do ludzi, ich wartości, osądów, punktów widzenia. Otwartość na „inność” innych. Także mentee…
Spójność między tym co mentor mówi i robi. Mówienie prawdy i bycie szczerym nawet wówczas gdy jest to trudne. Działanie z dobrymi intencjami, dotrzymywanie zobowiązań i  przyznawanie się do błędów. Zdobywanie zaufania mentee.
Ciągły rozwój czyli otwartość na nową wiedzę, zmieniające się trendy, technologie i wszystko to, co może stać się inspiracją lub pomóc w zrozumieniu natury człowieka oraz otaczającej rzeczywistości.

Dlaczego warto zostać mentorem?
Odpowiedzią na to pytanie mogłyby być słowa Jana Pawła II: „Człowiek tyle jest wart ile może dać drugiemu człowiekowi”.
Będąc mentorem, widzisz, jak Twoi podopieczni / podopieczne rozwijają skrzydła. Jak zyskują coraz większą pewność siebie, wyższe kompetencje, jak odnoszą sukcesy (wcale nie tylko zawodowe) i cieszą się nimi. To zawsze daje ogromną satysfakcję. Wiemy to na pewno „z pierwszej ręki” – dlatego zachęcamy.
Żyjąc i popularyzując ideę mentoringu, masz wpływ nie tylko na swoje otoczenie. Umiesz motywować i zachęcać mentee do odważnych kroków, wzmacniać jej /  jego wiarę w siebie. Poprawiasz funkcjonowanie organizacji, którą zarządzasz lub której jesteś właścicielem (więcej o korzyściach dla firm i organizacji napiszemy za jakiś czas). Wymieniasz poglądy, uzasadniasz swoje punkty widzenia i poznajesz argumenty mentee. Poszerzasz swoje horyzonty. Czerpiesz przyjemność z dzielenia się wiedzą. I uczysz się.

Mentoring to nie tylko cechy osobiste i dobre chęci. Żeby być skutecznym,  dobrze jest korzystać z dostępnych technik i narzędzi, które ułatwiają pracę mentora z mentee i czynią ten proces bardziej efektywnym. Rozmawiamy o nich na spotkaniach Międzynarodowego Stowarzyszenia Mentorów. A teraz będziemy się naszą wiedzą dzielić w ramach zajęć Akademii Mentora.
W momencie zamieszczania tego tekstu na Przyjaznym Coachingu mamy jeszcze 2 miejsca w Akademii. Więcej informacji na stronie Stowarzyszenia:  http://mentorsassociation.org/cms/?page_id=34

Współautorką tekstu jest Krystyna Błocka-Sowińska; tekst ukazał się także na LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *